Wiosna i lato to doskonała pora na rower

Wiosna i lato to doskonała sezon na rower, więc niebawem dużo spośród nas postanowi wybrać się na wycieczkę rowerową trochę dobrze niż okolice domu. Jeśli decydujemy w droga wyjechać autem, zatem warto wcześniej zastanowić się nad metodą bezpiecznego transportu. Do wyboru jest trochę sposobów przewozu rowerów. Od nas zależy, czy zamontujemy je na dachu, na tylnej klapie czy zainstalujemy w stref bagażowej.

Jeżeli zależymy zadbać o spalanie paliwa naszego pojazdu na ulicy znacznie najlepiej przewieźć rowery wewnątrz auta w przestrzeni bagażowej. Złożenie tylnych siedzeń ułatwia zmieszczenie rowerów w bocznej części pojazdu, jednak podczas kolizji są one ogromnym prawdopodobieństwem dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażera. Bagaże nie potrafią się przemieszczać. Rodzi to potężne niebezpieczeństwo, a jednak wyjazd na rowery planuje być elementem zdrowego stylu działania.

Na zbycie tanie są liczne rozwiązania pozwalające przewozić rowery na zewnątrz samochodu. Wśród nich odkryjemy bagażniki stawiane na dach, na hak a na klapę bagażnika. Wybór jest wspaniały. Jak zatem się zdecydować?

Przed wyborem bagażnika rowerowego należy się zastanowić czy chcemy przewozić tylko rower, czy te będziemy wybierali skorzystać bagażnik bazowy do transportu różnego sposobie sprzętu (np. deski windsurfingowej lub nart). W centralnym przypadku możemy zdecydować się na bagażnik umieszczany na haku holowniczym albo na tylnej klapie samochodu. Jeśli jednak chcemy, żeby bagażnik był wyjątkowo powszechny musimy zdecydować się na belki bazowe nakładane na dachu samochodu. Tylko na ostatnich belkach zamocujemy uchwyt rowerowy.

Decydując się na bagażnik przeznaczony tylko i jedynie do przewozu rowerów możemy zyskać z możliwości bagażników na tylną klapę. Wymagamy jednak sprawdzić, czy własny samochód kupi na wykorzystanie takiego bagażnika. Możliwość wykorzystania i wybór bagażnika na tył związany istnieje z konstrukcji pojazdu.

Warto też wiedzieć o tym, że wg badań przeprowadzonych przez niemiecki ADAC, przy przewożeniu 3 rowerów zużycie paliwa najbardziej wzrasta kiedy wykorzystujemy bagażnik na tylną klapę. Natomiast wówczas nie najważniejszy element przewozu rowerów, w nowych realiach na pewnie nie jest wolny znaczenia.

Chcąc zastosować bagażnik umieszczany na hak holowniczy musimy mieć samochód w niego wyposażony lub doliczyć koszt montażu haka do ceny bagażnika. Zastosowanie takiego rozwiązania ma jednak swoje zalet. 

Bagażnik umieszczany na hak pozwala wziąć się do bagażnika bez usuwania z niego rowerów. Wadą tego podejścia jest ograniczanie widoczności świateł i tablicy rejestracyjnej samochodu.

Z tej uwagi większość bagażników na hak wyposażonych istnieje w tablice świetlne lub istnieje możliwość dokupienia tablicy świetlnej.

Jeśli mamy w perspektywie przewozić nie tylko rowery, ale inne urządzenia warto przemyśleć o czymś dużo uniwersalnym. Mają tutaj zastosowanie bagażniki dachowe. Wybór tego rozwiązania zobowiązuje się z zakupem belek realizowanych w poprzek dachu oraz jednocześnie uchwytu rowerowego.

Dobierając uchwyt musimy zwrócić uwagę na takie strony naszego roweru jak: funkcja i kształt ramy, jego ciężar, a nawet wysokość opony wraz z felgą (niektóre paski mocujące koło mogą pokazać się za niewielkie). Są jeszcze rowery, których ramy nie potrafią być ściskane szczękami uchwytów rowerowych. Trzeba wówczas wybrać przyszłe rozwiązanie – np. uchwyt rowerowy chwytający za widelec.

Bagażnik rowerowy na dachu to rozwiązanie cieszące się największą popularnością wśród użytkowników. Załadunek nawet 4 do 5 rowerów na dachu nie ma problemu, zwłaszcza dla posiadaczy młodej i średniej wielkości aut.

Jeśli zaś w perspektywie postanowimy przewozić narty, deski, kajak czy inne czynniki wystarczy tylko dokupić odpowiednie uchwyty i akcesoria, jak boxy dachowe, uchwyty do nart itp. Stanowiąc o wyborze bagażnika i akcesoriów warto mieć o bezpieczeństwu rowerów i indywidualnego bagażnika przed kradzieżą. To pozwoli uniknąć przykrych rozczarowań.

Opis admin

Check Also

Każda kobieta rozwijająca się pływać będzie wymagała prędzej lub później opanować i zasady nurkowania.

Wszystka osoba przekonująca się pływać będzie wymagała już lub później opanować i zasady nurkowania. Oprócz …